Hver dag hjælper ledere organisationer med at balancere konkurrerende forventninger og krav. Når de lykkes, er det, fordi de skaber betingelser for udøvelse af god dømmekraft. Her tegner jeg et portræt at kunsten at skabe dømmekraft. Optagelsen stammer fra et webinar, der blev afholdt den 25. juni.
En offentlig arbejdsplads er omgivet af interessenter og opdragsgivere, som ofte stiller konkurrerende forventninger til arbejdet. Når de forskellige forventninger og krav spejler sig ind i de interne relationer og samspil på arbejdspladsen, opstår krydspres og dilemmaer.
Som leder kan du ikke fjerne kompleksiteten og spændingerne. Men du kan gøre en ting, som er meget virkningsfuld: Du kan opbygge og forme betingelserne for, at ledere og medarbejdere kan udøve dømmekraft af en høj kvalitet.
Her kan du se en optagelse af et webinar om kunsten at skabe dømmekraft.
I dette webinar tegner jeg et billede af:
- Hvordan spændinger opstår og viser sig som krydspres
- Hvordan ledelse kan opbygge stilladser for dømmekraft
- Hvilke greb du kan bruge for at opbygge disse stilladser
- Hvilke balancer der er mellem brugen af de forskellige greb
Webinaret blev hold i regi af Akademiet for Ledelse og Digitalisering den 25. juni 2026. En særlig tak skal gives til skoleleder Simon Leinum fra Sakskøbing Skole i Guldborgsund Kommune, som deler nuancere og præcise overvejelser om sin balancering af ledelsesgreb i arbejdet med udviklingen inkluderende læringsmiljøer.
Også tak til Anders Michelsen og Peter Foskjær fra ALD, som skabte en velfungerende ramme omkring webinaret.
Illustrationen med fisken er skabt af Gunver Majgaard.
